Frequently Asked Questions - Cleanvac Sanayi Tipi Temizlik Makinaları,

Frequently Asked Questions

Frequently Asked Questions

Generally used in carpet wash businesses.

Before choosing an automatic carpet washing machine, you should pay attention to the brush length, brush pressure, brush cycle, carpet brush thickness and carpet shampoo features according to the type and touch of the carpets you want to wash.

When buying a second-hand carpet washing machine, you should choose a carpet washing machine suitable for the size of the carpets you want to wash. Choosing the right carpet washing machine for your business is extremely important as it provides great advantages in terms of money and time. Prices of second-hand carpet washing machines generally vary according to engine speed and brush cycle.

Rail type automatic carpet washing machines first wet the carpet with water, give detergent with a full automatic system, wash it and then rinse it. Carpet washing quality is very good since brushing is done more in full automatic rail system carpet washing machines. Since the brush adjustment is manual in full automatic carpet washing machines, the carpet can be washed at the desired pressure.

Industrial type carpet washing machines are generally used because special vacuuming machines and machines with fast suction power should be used in factories and places where carpet washing needs to be carried out effectively, such as carpet wash companies. Due to the strong vacuum power of industrial carpet washing machines, they go deep into the carpet and ensure that the carpet is purified from all bacteria, dust and residues.

Road sweepers are cleaning machines that clean streets and avenues by vacuuming garbage and similar dirt in large settlements, and they are also known as street sweepers.

Equipment of street sweepers; Right and left brushes that perform side sweeping, optionally lower brushing, additional foam tank or pressure washer, external traveling hose for sweeping pavement tops can be counted.

Road sweepers provide fast and hygienic cleaning by first wetting and softening the dirt on the roads and generally on the sidewalks, and then collecting the garbage with a strong vacuum.

Carpets are placed in the carpet dusting machine from the opposite surface. The carpet dusting machine vibrates by making 1200 strokes per minute on the front surface of the carpet and 600 strokes on the back surface. The carpet dust suction unit transfers the dust to the dust bag thanks to its strong vacuum, and thanks to this, the carpet becomes ready to be washed and an easy and cleaner washing process is performed.

Sanayi tipi temizlik makinaları evlerde ve işletmelerde temizlik amaçlı kullanılan makinalardır. Sanayi tipi temizlik makinaları; sanayi tipi süpürgeler, zemin temizleme makinaları, tam otomatik halı yıkama makinaları, oto yıkama makinaları gibi işletmelerin kullanımına uygun olarak üretilen temizlik makinalarıdır.

Golf arabaları genellikle golf sahaları, oteller, tatil köyleri, hastaneler, hava alanları ve fabrika içi açık alanlarda yaygın olarak yük taşıma ya da insan taşıma amaçlı kullanılmaktadır.

Hastaneler gibi hijyenik ve sessiz temizliğin gerekli olduğu yerlerde ses desibelinin çok düşük olmasından dolayı tek motolru, iki motorlu ya da üç motorlu sanayi tipi süpürgeler tercih edilmelidir.

Zemin temizleme makinaları genellikle otel, restoran, belediyeler ve askeriyeler gibi geniş alan temizliğin yapıldığı yerlerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Zemin temizleme makinası almadan önce makinayı kullanacağınız yere karar vermelisiniz. Zemin temizleme makinası kullanacağınız ortama uygun olması size hem zamandan tasarruf sağlayacak hem de işinizi daha kolay yapmanızı sağlayacaktır. Zemin temizleme makinaları fiyatları da makinanın boyutu, motor gücü ve fırça gücü gibi özelliklerine göre değişiklik göstermektedir.

Cami süpürgeleri halı ile kaplı geniş alanların temizliği için üreitlmiş halıdöver fırçalı sanayi tipi süpürgelerdir. Cami süpürgeleri halı ile kaplı alanlar olan otellerde, mescitlerde ve anaokullarında da kullanılmaktadır.

Evlerde kullanılan buharlı yıkama makinalarının bir kısmı ile sadece buhar püskürterek temizlik yapıldığı gibi vakumlama yoluyla da temizlik yapılabilmektedir. Yüksek vakum gücüyle lekeler yüzeyden alınmakta olup daha yüksek basınçla püskürtme işlemi gerçekleşir ve böylece lekeler de sökülmüş olur.

Yaygın olarak oto yıkama tesislerinde kullanılan basınçlı oto yıkama makinaları evlerde teras temizliğinde ve camilerde avlu temizliğinde de kullanılmaktadır. Ayrıca basınçlı oto yıkama makinaları gemilerde boya sökme işlemlerinde ve fabrikalarda büyük yağ tanklarının temizliğinde kullanılabilmektedir.

Halı sıkma makinası almadan önce makinanın servis ağının yaygın olmasına, rumanlarının gresörlüklü olmasına, iç tanburunun yekpare ve kalınlığının en az 3 mm olmasına ve kumanda panelinin makinadan bağımsız olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca halı sıkma makinası termik kondaktörlü olmalı ve tekerlekleri kaliteli olmalıdır. Halı sıkma makinasının minimum ağırlığı minimum 500 kg olmalı ve makina devri yüksek olmalıdır.

Halı sıkma makinaları yıkanan halının sıkılarak halıların daha kısa sürde kurumasını sağlayan makinalar olup halıyı % 98 oranında kurutur.

Halı sıkma makinasının kumanda paneli makinadan bağımsız olmalı ve içerisinde termik kondaktör olması gerekmektedir.