Halı Sıkma Makinası Teknolojileri Hakkında -1

/ / Halı Yıkama Makinaları
Blog Görseli

Hizmet sektöründeki olumlu gelişmeler, halı yıkama, ev temizliği ve inşaat sonrası temizlik gibi dallarda hem daha fazla tüketiciye ulaşılmasını sağlamış, hem de sunulan hizmetin kalitesini artırmıştır. Halı yıkama makinalarına paralel olarak halı sıkma makinaları da ciddi gelişmeler göstermiştir. Halı sıkma makinaları , halı yıkama tesislerinin gelişiminde çok önemli rol oynamıştır. Halı kurutma işlemi, sıkma makinaları gelişmeden önce vakum makinalarıyla yapılmakta idi. Bu işlemde halı yerde iken iki ya da üç motorlu ıslak kuru süpürücüler ile ve vakum makinalarına takılan halıdan su vakumlama aksesuarı ile halıdan su emilirdi. Ancak halının dip kısmındaki su emilemezdi. Halıya bastırılarak yapılan vakum işi ciddi güç gerektiren dikkate dayalı ve çok zaman alan bir işti. Halının vakum yoluyla kurutulması yüksek adetli halı yıkama tesislerinde kullanılamaz duruma geldi.

Halı Sıkma makinasının yaygın kullanımına geçildikten sonra halıdan suyun vakumlanması yöntemi bugün artık yerinde halı ve koltuk yıkamalarda aktif olarak kullanılmaktadır. Halı sıkma makinalarında ilk kullanılan modeller tambur tipi halı sıkmalardır. Bunlara sahada santrifüj halı sıkma da denmektedir. Bu tip halı sıkma makinasında 1.2m çapında bir tambur mevcuttur. Bu tambur yatay olarak yataklanmaktadır. Makina üçayak üstünden yere sabitlenmekteydi. İç tambur ve dış gövde tamamen brom çelik seçilirdi. 15 KW gücünde güç kaynağı kullanılırdı. Tambur tipi halı sıkmalarda motor kalkışı yıldız üçgen olarak bağlanır. Makina kalkışta aşırı elektrik çektiğinden bu sistem kullanılır. Tambur tipi halı sıkma makinasına halılar tek tek yerleştirilemez. Halılar katlanarak toplanır. Yassı hale getirilir ve tambura karşılıklı olarak yerleştirilir. Bu yerleştirme iki kişiyle yapılır. Halı kurutma makinasına halılar karşılıklı yerleştirilir ve aynı ölçüde halıların karşılıklı yerleştirilmesine özen gösterilmelidir. Amaç merkez kaçın dengelenmesini sağlamaktır. Eğer halılar halı sıkma makinası dengeli koyulmaz ya da tambura tam yaslanmaz ise halılar katlanma yerinden patlayabilir. Tambur tipi halı kurutma makinasına yerleştirilmesi çok işçilik gerektirir. Halılar katlama yerlerinden, doğru yerleştirilse bile halının eskilik durumuna göre patlayabilir. Bugün tambur tipi halı sıkma makinası daha küçük ölçülerde halen tek tük de olsa halen üretilmektedir.

Bu tür temizlik makinaları şuanda daha çok battaniye-yorgan sıkma makinası olarak kullanılmaktadır. Tambur tipi halı sıkma makinalarının ergonomik zorluklarının yanında yüksek üretim maliyetleri de bu makinanın rantabllarını ortadan kaldırmıştır. Bu nedenle boru tipi halı sıkma makinası, boru tipi santrifüj boru tipi halı kurutma makinası olarak değişik varyasyonlarla isimlendirilen yeni kuşak halı sıkma makinaları hızla türemiştir. Halı sıkma makinasının üretiminde malzeme seçim ve ölçü kriterlerinde şunlar göz önüne alınır:

İç tambur malzemesi
Dış tambur malzemesi
İç tambur çapı
İç tambur kalınlığı