Halı Sıkma Makineleri Kullanım ve Bakım

/ / Genel, Halı Sıkma Makinaları

HALI SIKMA MAKİNELERİNİN KULLANILMASI

Halı yıkama makineleri, üretimi gereği boru şeklindedir. Boruların iki ucu makinenin içine yerleştirilir. Yerleştirme konusunda dikkat edilmesi gereken nokta ise, halının da iki ucunun borulara mutlaka denk gelmesi gerekir.
Montaj işlemi makinenin tambur kısmına yapılmaktadır. Gerekli ölçüler doğrultusun da yapılmasına da dikkat etmek gerekir ve ayrıca dönme şekline göre takılması da montaj kurallarının bir tanesidir.

   
Yanlış montaj yapılan boruların, makinenin çalıştırılması sonucunda çevreye ve insanlara zarar verebilir. Halıların makineye yerleştirdikten sonra, kontrol panellerinden ayarlama yapılmalıdır. Makine devreye girdikten sonra, içerisine konulan halının kısa bir süre içinde sıkma işlemi gerçekleşir. Sıkma işlemi tamamlandıktan sonra tamburun durması beklenmelidir.

Tamburun durması tamamlandıktan sonra ise, halı makineden çıkartılmalı ve havalandırmalıdır. Halı sıkma makineleri, yıkanan halıların aşırı bir süre suya maruz kalmalarını önlemekte ve halıların kullanım süresini de uzatmaktadır.


Halı sıkma makinaları firmalar için diğer bir önemi ise, müşterilerine seri bir şekilde hizmet vermelerini sağlamasıdır. Makinenin halılar üzerinde kalan bakterilerin de sıkma anında kaybolmasına neden olmakta ve ıslak halılarda yaşanan küflenme olayını ortadan kaldırmaktadır. Makinenin sağladığı diğer bir özellik ise, yıkama işleminin tamamlanmasından sonra, sıkma makinesine konulmayan ve direk kurumaya bırakılan halılarda, bakterilerin artış oranı yükselmektedir.
Bu sebeple sıkma makinesinin kullanılması, halıların %95 oranında kuruma işleminin tamamlanmasına yardımcı olur.

MAKİNELERİN BAKIMI VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Özellikle belirli bir süre kullanılan halı sıkma makinelerinin bakımları zamanın da yapılmalıdır. Görevini tamamlayan halı sıkma makineleri fişte tutulmaması gerektiğini ve aşırı kullanımı sağlandığı taktir de 30 gün içerisinde rulman bakımının yapılması da şarttır. Aksi taktirde kullanım açısından kalite düşecek ve makine tam anlamı ile hizmet veremeyecektir. Bakım sırasında dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise kayışların kontrol edilmesi ve gevşeyen kayışların sıkılması gerektiğidir.


Kullanım sırasında makinenin dış kısmının temiz olması ve içerisine hiçbir şey konulmaması da önemli bir kuraldır. Kapağı tam kapatmadan önce ve içerisinde halı bulundurulmadan kesinlikle çalıştırılmamalıdır. Makinenin boşken çalıştırılması, arıza vermesi için yeterli bir sebeptir. Çalışır durumda olan makinelere yakın temas kurulmaması ve kapakların açılmaması gerekir. Sıkılacak olan halılar tambur içine konulur ve tamburlar durmadan halılar ile iletişime geçilmemelidir. Son kural ise halı sıkma makinasının elektrik kablosu yere değmemeli ve söz konusu kablolar yüksek alanlarda tutulmalıdır.