Halı Yıkama Fabrikası Kurarken Nelere Dikkat Edilmeli? Halı Yıkama Makinası Seçimi

/ / DRY60, Halı Kurutma Makinaları, Halı Sıkma Makinaları, Halı Toz Alma Makinaları, Halı Yıkama Makinaları, SUN68
Blog Görseli

NASIL BİR MEKAN OLMALI?
Halı yıkama tesisinde veya fabrikanızda su giderleri ve mazgalları olmalı ve yaklaşık 100-300 m2 arasında olmalıdır. Elektrik tesisatı, TRİ FAZ 380Volt olmalı ve kullandığınız halı yıkama makinası na bağlı olarak saatte 10-30 kw’ya dayanabilmelidir. Ruhsatlar için yerel belediyelerden ve gerekli devlet dairelerinden izinler alınmalıdır. Ayrıca halıları toplamak ve teslim etmek için bir ticari minibüse ihtiyacınız olacaktır.

Günde 700-1500 metre kare halı yıkayabilen modern bir otomatik halı yıkama makinaları ile kendi işletmenizi kurabilir veya daha küçük bütçelerle günde 150-500 m2 arası yıkama yapan manüel halı yıkama makinelerini kullanabilirsiniz.

Halı yıkamanın 2 yolu vardır:
• 1. Manüel halı yıkama makineleri
• 2. Otomatik halı yıkama (Bantlı sistem veya Raylı sistem)

MANUEL HALI YIKAMA MAKİNELERİ:
Halıları manüel olarak aşağıdaki makineyle yıkayabilirsiniz. Avantajları: ucuzdur ve başlangıç için iyidir. Dezavantajları: Otomatik makinelerle kıyaslanınca daha çok yorulursunuz ve yıkama süresi daha uzundur; saatte 20-30 m2 yıkama yapabilirsiniz.

OTOMATİK HALI YIKAMA MAKİNELERİ:

Otomatik halı yıkama makineleri konusunda 2 seçenek bulunmaktadır.

A Seçeneği Raylı Sistemdir; (Zemin tipi)

1.A Halı yıkama makinası nın önüne (anti-bakteriyel zemine) aynı anda 2-3 halı yerleştirirsiniz; sadece düğmeye basmanız yeterli. Ön yıkama + deterjanlama + fırçalama + son aşama durulama ile prosesleri tamamlar. Tüm bunlar, dokunmatik ekran aracılığıyla oldukça kolayca programlanabilir. 9 metre karelik bir halıyı 2-3 dakika içinde yıkayabilirsiniz (süre, makineyi sizin düzenlemenize bağlıdır ve daha hızlı veya daha yavaş olabilir). Süreç sona erdiğinde halıları rulo haline getirir ve ikinci aşamaya taşırsınız. İkinci aşamaya geçmeden önce zaman kazanmak için başka 2-3 halıyı makine önüne yerleştirerek düğmeye basınız. Bu tip makineler boyuna göre 100-200 m2 halıyı bir saat içinde yıkayabilir.

B. Bantlı Otomatik Halı Yıkama Makinaları; (Masa tipi)

1.B Bu makineler en modern otomatik halı yıkama makineleridir. Masa tipi makinelerin, zemin tipi makinelere göre bazı ekstra özellikleri bulunmaktadır. Makine, tüm proseslerin sonunda halıları rulo yani sıkma makinasına atılacak hale getirir, yüksek basınçlı durulamaya sahiptir; halıların üzerindeki hav ve tüyleri toplamak için için bir gelberi sistemine (sıyırma mekanizmasına) sahiptir. Bu Makineler ortalama 2 dakika içinde 9 m2 halı yıkar. Boy ve modeline göre Saate 150-300 m2 arası halı yıkar.

İKİNCİ AŞAMA: HALI SIKMA MAKİNELERİ:

Yıkama süreci sona erdiğinde rulo haline getirilmiş halıları Halı sıkma makinesinin içine yerleştirilir. Ortalama 2 dakika için de %98 oranında halı sıkma sağlar. Yaz aylarında Halı sıkma makinesinden çıkan halılar yaklaşık 4-5 saat içinde kuruyacaklardır.

ÜÇÜNCÜ AŞAMA: KURUTMA:

Sonrasında halıları aşağıdaki şekilde halı kurutma alanına asılır. Söz konusu Halı kurutma askı düzeneği, herhangi bir metal işleme atölyesinden kendi fabrikanıza göre üretilmek üzere sipariş edilebilir. Yükseklik olarak 200 – 220 cm askı aralığı olarak 25 cm idealdir.

Ekstra bir seçenek de halı nem gidericilerdir. Kış aylarında halıların birkaç saatte kuruyamadığı durumlarda oldukça etkilidir. Yaklaşık 30 m2’lik bir odayı ısı izolasyonu yapıp tavana halı asma düzeneği kurulmalıdır. Makine, bir klima gibi çalışır; odaya temiz hava pompalar ve nemi dışarı atar. İçerideki nem sıkıştırılıp sıvı hale getirilir ve dışarı atılır. Maksimum 8-10 saatte 220-280 m2 halıyı kurutur.

EKSTRA AŞAMA: HALI TOZ ALMA MAKİNASIDIR:

Bir başka ekstra seçenek Halı toz alma makinesidir;
Bu ürün, halıları yıkamadan önce döverek üzerinden tozlarını giderir. Başlangıçta bu ürün zaruri değildir fakat eğer sahip olursanız, yıkama zamanı ve deterjan tüketiminiz azalacaktır. Daha önemlisi teslimat öncesi halının üzerinde bulunan hav ve kıllar minimuma iner. Eğer bu ürünü alırsanız, ilk aşama bu ürün olmalıdır.

DÖRDÜNCÜ AŞAMA: HAV ALMA VE PAKETLEME:

Bu, son aşamadır; bu makineyle teslimat öncesi halı üzerinde istenmeyen hav ve kıllar temizlenir. Aynı zamanda bu makine ile kalite kontrol yapılır ve parfümleme gibi son dokunuşlar kolaylıkla yapılır. Yine bu makine ile halılar kolayca poşetlenip teslimata hazır hale getirilir.