Halı Yıkama Makinesi Çeşitleri

/ / Genel
Blog Görseli

Halı Yıkama Makinası Çeşitleri Nelerdir?

Halı yıkama makinaları teknolojinin ilerlemesi ile günümüzde hızlı bir şekilde giderek artmaktadır.
Kullanıcının talebine ve üreticinin üretim bandına göre farklı ürün modelleri ortaya çıkmaktadır.
Bu ürünler kullanım bölgesine göre amacına yönelik farklı alanlar için farklı çözümler sunduğundan sistemsel ve malzemeye göre değişkenlik göstermektedir.

1. Halı Fırçalama Makinası

Uzun zamandır sektörde kullanılan halı fırçalama makinası, daha çok giriş seviyesi veya düşük bütçeli işletmelerde halı yıkama işinin yapıldığı ekipmanlardır.
Genelde tek, çift fırçaya da sahip olan bu makinalar, çalıştırdıktan sonra kullanıcının kontrolüyle birlikte halı yüzeyinde fırçalama işlemi yapar.
Halı fırçalama makinası, kullanırken çok fazla kuvvet sarfedilen ve manuel kontrollü, dikkat isteyen bir ekipmandır.
Doğru şekilde tasarlanmamış, iş güvenliği geri plana atılarak üretilmiş ise kullanıcı için aslında son derece tehlikeli bir makinedir çünkü bazı dikkatsiz kullanıcılar makinayı savurmaktadır ve bu da iş kazalarına neden olmaktadır.
Karteknik Makina olarak ürettiğimiz her üründe ayrı ayrı Ar-Ge çalışmaları yapmakta ve kaliteli mühendisliğimiz ile iş güvenliğini maksimum seviyede tutmaktayız.

2. Masa Tipi Halı Yıkama Makinası

Günümüzde en fazla talep gören, en fazla üretime giren ve en çok kullanılan makineler masa tipi halı yıkama makinalarıdır.
Halı Fırçalama Makinası ve Raylı Sistem Yerde Halı Yıkama Makinasından en büyük farkı halı yıkama işleminin yerde yapılmamasıdır.
Makineler seri devamlılık için konveyör bant sistemleriyle tasarlanmışlardır.
Halılar, konveyör bant üzerinde ilerlerken sırasıyla sulama, şampuanlama, fırçalama, durulama, rulo yapma ve gelberi ile sıyırma gibi aşamalardan geçer.
Makinaların üzerindeki bant genişliği bölgelere ve bu bölgelerdeki halı boyutlarına göre değişmektedir.
Fırça sistemi de yine bu bölgelerdeki halı ölçülerine ve dolayısıyla müşteri talebine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.
Bu makineler üzerinde disk ve rulo tipi fırçalama sistemleri bulunmaktadır.
Disk fırçalama sistemi, konveyör bant üzerinde ilerleyen halının üzerine baskı uygulayıp fırçalama, ovalama ve leke sökme işlemleri yapmaktadır.
Disk fırça sistemleri sıralı 4 lü olacak şekilde 4 – 8 – 12 veya 16 fırçadan oluşması önerilmektedir.
Ülkemizde ve dünyada halı yıkama sektöründe giderek yaygınlaşmasıyla bu makinelerin de teknoloji, kalite ve performans anlamında farklılaştırılmış versiyonları ortaya çıkmıştır.
Karteknik Makina olarak dünyada bu kapsamda yaşanacak her yeniliğin içerisinde bulunmaya devam edeceğiz.

3. Raylı Sistem Yerde Halı Yıkama Makinası

Halı Fırçalama Makinası sisteminden yola çıkılan ve Masa Tipi Halı Yıkama sisteminin doğmasına büyük katkısı bulunan geçmiş zamanlarda üretilmiş bu makinanın ülkemizdeki öncü üreticisi olmaktan gurur duymaktayız.
Bu makinada Masa Tipi Halı Yıkama Makinasında olduğu gibi bir fırçalama sistemi bulunmaktadır ve bu fırçalama sistemi makinanın iki kenarında bulunan ray sistemi ve sensörleri sayesinde otomatik bir şekilde ileriye ve geriye doğru gitmektedir.
Yıkama işlemi Halı Fırçalama Makinasında olduğu gibi yerde yapılmaktadır ve kullanılan yüzeyin hijyenik olması büyük önem taşımaktadır.
Doğru alan değerlendirmesi ile uzun yıllar daha ülkemizde faaliyetini sürdürebilecek makineler arasındadır.