Halı Yıkama Makinası Tavsiyeleri – Halı Yıkamaya Dair Sorun ve Çözümler

/ / BRS 260 Raylı, BRS 260-B, BRS 260-C, BRS 260-F, BRS 320 Raylı, BRS 320-B, BRS 320-C, BRS 320-F, BRS 420 Raylı, BRS 420-B, BRS 420-C, BRS 420-F, Genel, Halı Kurutma Makinaları, Halı Sıkma Makinaları, Halı Taşıma Makinası, Halı Toz Alma Makinaları, Halı Yıkama Makinaları, RL1200T, RL1300A, RL1400A, RL1400A KROM, RL1400A/31, RL1400A/42, RL1400T/27, RL1400T/31, RL1400T/42, RL1600A, SC 42, SC 43, SC 43-D Halı Yıkama ve Zemin Cilalama Makinası, SC35, SC50
Blog Görseli

Sorun: Halı yıkama işine yeni başlayacağım, bana önerileriniz nelerdir Ne tip bir halı yıkama makinası almam gerek ve yıkama nasıl olmalı?

Çözüm: KARTEKNİK MAKİNA & DASS personelinden oluşan çalışma arkadaşlarımızın ortak düşüncesi halı yıkama işine yerde yıkama ile başlanmasıdır.

Böylelikle kişi öncelikle halı yıkamanın en doğru şekilde nasıl yapılacağını pratikte öğrenmiş olacak. Hangi makinayı seçeceği konusunda en doğru kararı verebilecek düzeye gelecektir.

Halı yıkama işini öğrenmeden makine tercihinde bulunan girişimciler ciddi sorunlar ile karşılaşmakta   olup, son yıllarda bu konuda onlarca acı örneklere rastlamak mümkündür.

Halı yıkama mesleğinin inceliklerini ve doğru halı yıkama tekniklerini öğrenmenin doğru olacağını anlaşılmalıdır. Hem mesleği doğru olarak icra edebilmeniz hem de başlangıç yatırım maliyetlerinizi düşük tutarak finansal olarak daha güçlü bir işletmeye sahip olabilmeniz için yerde yıkama yaparak başlamanız önerilmektedir.

İlke edinilmesi gereken halı yıkama teknikleri kısaca şu şekildedir:

  1. Sert fırça kullanmanız gerekir, en az 85 mikron kalınlığında fırça kullanmalısınız.
  2. Kesinlikle halı yıkama işi için üretilmiş kaliteli halı şampuanı kullanın ki bu alanda Türkiye ve Avrupa’nın en iyisi DASS halı şampuanıdır.
  3. Halı cinsine ve kirlilik oranına göre yoğun fırçalama yapmalısınız.
  4. Kesinlikle gelberi ve durulama uygulamasını çok yoğun olarak uygulayın.

Yerde yıkama yaparak kısa ve orta vadede sahip olacağınız kapasiteyi rahatlıkla karşılayabilir, gerekli teknikleri kullanarak olabilecek en iyi yıkama hizmetini verebilirsiniz. Yıkama kaliteniz diğer alternatiflere göre kesinlikle düşük olmayacaktır.

Geriye sadece dürüst, güvenilir ve güler yüzlü hizmet gibi genel kabul görmüş kriterler kalmaktadır.

Halı Yıkama Makinası Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sorun: Otomatik halı yıkama makinası alma kararı aldığımızda göz önünde bulundurmamız gereken kriterler nelerdir?

Çözüm: Gelberi uygulayarak  yıkama  yapan  firmalar  otomatik halı yıkama makinası na geçme aşamasında çok zor karar vermektedirler. Bunun sebebi yerde yapılan gelberiye tam anlamıyla alternatif olabilecek otomatik halı yıkama makinası gelberi ya da muadili sistemlerinin tartışmalı olmasıdır.

Yine de dikkat edilmesi gereken en önemli husus gelberi aparatı ya da muadili olan donanımların halı yıkama makinasında bulunup bulunmadığıdır. Ayrıca alacağınız halı yıkama makinası sert fırça ile çalışabilecek güçte ve yeterlilikte olmalıdır. Üzerinde 50 – 60 mikron fırça ile üretilen ve daha sert fırça monte edildiğinde sağlıklı çalışmayan makinalar ile düzgün bir temizlik sağlanmamaktadır.

Otomatik halı yıkama makinasına geçtiğinizde bununla birlikte mümkünse bir halı çırpma makinası da almanız en iyi alternatif olacaktır.

Özetle;

  1. Halı yıkama işleminin bir prosesinde en az bir defa sert fırçalama işlemi yapılmalı.
  2. Basınçlı sulu gelberi sistemi yada benzeri bir sisteme sahip.
  3. Fırça baskısı basit arayüz ile ayarlanabilir.
  4. Güvenilir, gerçek zamanlı teslimat ve satış sonrası hizmetlerde güçlü firmalar tarafından imal edilen.
  5. Tercihen komple paslanmaz krom, komple olmazsa korozyona maruz kalabilecek kısımları paslanmaz krom olmalıdır. Sıcak daldırma galvaniz ve elektrostatik boya sistemi de bu sisteme dahildir.
  6. Bantta işlem süresi (ayarlaması yapılabilmeli, halıların kirlilik oranlarına göre ayarlamalar yapılabilmelidir.) İleri-Geri sarma desteği bulunmalıdır.

Halı Askısı Üzerine

Sorun: Bazı halıları askıdan aldığımızda üzerinde çok fazla tüylenme oluyor, bu konuda ne yapabiliriz?

Çözüm: Eğer yerde yıkama yapıyorsanız, sulu durulama olarak gelberi işlemi kurutma sonrası oluşan tüylerle mücadelede en etkili yöntemdir.

Kullanmanız gereken gelberi, 1.55 mm kalınlığında 304 kalite paslanmaz krom sacdan yapılmış olmalıdır. 25 cm genişliğinde, 22 cm yüksekliğinde yeterli uzunlukta sapı olan bir gelberi olmalı. Eğer makina almayı düşünüyorsanız  gelberi ya da gelberi sistemine alternatif aparata sahip makinaları tercih etmelisiniz.

Eğer otomatik makinanız varsa ve bu donanımlara sahip değilse bütçenize ve iş hacminize göre hav alma makinası ya da döner fırçalı süpürge alabilirsiniz. Halıları el fırçası ile fırçalayıp hava tabancası ile tüyleri uzaklaştırma da uygulanabilecek bir başka yöntemdir.

Sorun: Halılardaki bazı lekeleri neden çıkaramıyoruz? Etkili leke müdahale yöntemi nedir?

Çözüm: Lekelerle mücadelede bilmeniz, odaklanmanız gereken etkili ürünün ve kuvvetin birbirinden ayrı düşünülemeyecek iki etken olduğudur. Ürünün etkisini iyi fırçalama ortaya çıkarırken, iyi fırçalamanın hakkını verecek olan da etkili üründür. Bu konuda elbette ki en iyi ürün DASSCALIBUR Ağır Hizmet Halı Şampuanıdır.