Sektör Olarak Halı Yıkama ve Bilinen İlk Halı Yıkama Tesisi

/ / Genel

HALI YIKAMA SEKTÖRÜ VE İLK HALI YIKAMA MAKİNASI

Halı yıkama fabrikasyon sistem olarak 1950’li yıllarda Manisa’nın Demirci ilçesinde fabrikasyon sisteme geçmiştir.
El dokuma halı ve kilim yıkaması ile başlayan halı yıkama sektörü makinesiz olarak el fırçaları ile iş gücü ile yıkanmıştır.
Ağırlıkta yurt dışından gelen halılar olduğu için 1960’lı yıllarda liman şehri İZMİR’ e taşınan halı yıkamanın ilk kurucuları tüccarların halılarını yıkamaya devam etmiştir.
Düz bir alana tek sıra halinde serilen halılar el fırçası yardımı ile defalarca fırçalanarak ve birçok işlemler den geçen el dokuma halılar hiçbir makine olmadan tamamen insan gücü ile yıkanmıştır.
Bu şekilde 15 usta ile günde sadece 100 m² halı yıkanmaktaydı.
1989 yıllarında Alman yapımı yüzey silme ve cilalama makinesinden esinlenerek cila makinasına fırça uyarlanıp ve birçok deneme yanılma yöntemi ile el tipi halı yıkama makinesi 1991 yılında kullanıma başlanmıştır.


Halı yıkama makinası kullanımı ile hem artan iş yoğunluğu hem de iş gücü hafifletilmiştir. Fakat o yıllarda sadece tüccarların halıları yıkanmaktaydı.
Evlerden halı toplama ve ev halısı yıkama 1993 yıllarında başlamıştır.
Evlerden gelen halıların halı yıkama sektörüne ve günümüzde bacasız sanayi olarak adlandırılan halı yıkama işinin meslek olarak birçok kişiye iş imkânı sunmasına katkı sağlamıştır.
Günümüzde İZMİR’ de tahmini olarak 1,5 milyon m² olarak tahmin ettiğimiz halı miktarı Halı yıkama firmalarının bu kapasite de bir halının yıkanmasına imkân vermemektedir.
El makinaları ile günde en fazla 200 m² yıkanırken son yıllarda birçok firma tarafından yapılan otomatik halı yıkama makinaları da ortalama günde 500-750 m² gün içinde halı yıkayabilmektedirler.
Rekabetin üst seviyede olduğu günümüzde halı yıkatan herkes en iyi ve en hızlı sonucu beklemektedir.
Halı yıkama firmalarının en yoğun ve para kazanacağı bir zaman ise bayram öncesidir.
Bayrama son bir ay kala 24 saate varan çalışmalar ve makinelerin hiç durmadan çalışması elbette istenmeyen durumlara sebebiyet vermesi kazanılacak paranın makine tamirine verildiği durum firma sahibini zor durumda
bırakır.
Uygun fiyata alınan halı yıkama makineleri merdiven altı imalatlar ve malın satışından sonra karşınızda kurumsal bir firma bulamayışınız da cabasıdır.
Rahmetli Sakıp Sabancı “ucuz mal alacak kadar zengin değilim” lafını boşuna dememiş…
Halı yıkama sektörüne başlayan ilk firma olarak geçmişten günümüze halı yıkama sektörü içerisinde bulunuyoruz ve tüm temizlik sektöründe var olan dostlarımıza ve halı yıkama işine gireceklere tavsiyemiz asla ucuza kaçmayın günü kurtarmak adına kötü malzemeler ve teçhizatlar sadece sizlere zarar verecektir.
Karteknik Makina olarak sizler için kuruluşumuzdan beri fiyat / performans ürünleri üretiyoruz.
Türkiye’den Dünya’ya uzanan yerli üretimin gücünü önümüzdeki zamanlarda da en iyi şekilde temsil edeceğimize inanıyoruz.